Yhdistyksen jäsentiedote on lähetetty

15.4.2020

Jäsentiedotteeseen on koottu tietoa yliopiston ohjeista henkilöstölle Korona-aikana sekä henkilöstölle käynnissä olevasta hyvinvointikyselystä, jossa kerätään kokemuksia työn teosta ja henkilöstön hyvinvoinnista näinä poikkeuksellisina aikoina. 

Tiedotteessa kerrotaan myös työterveyshuollon palveluista poikkeusaikana ja ohjeistetaan etävastaanottojen toimintatapoihin. Työterveys on antanut myös toimintaohjeet tilanteeseen, jossa työntekijä itse sairastuu.

Ohjeistamme liikkeenluovutuksessa ammattikorkeakoulun palvelukseen siirtyneitä jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä muistutamme Ammattiliitto Pron tulevista webinaareista jäsenilleen. Webinaareissa aiheina ovat niin  yliopistojen uusi työehtosopimus kuin ajankohtaisiin työn tekemisen tapohin liittyviä aiheita.  

Yhdistyksen luottarikahvit Kaupin kampuksella. Kuva: Jukka Lehtiniemi